Narzędzia do dekorowania ciast

Dekorowanie ciast i tortów nie jest zadaniem specjalnie trudnym, ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że możemy to w dość dużym stopniu ułatwić poprzez specjalne narzędzia. Dziś każda gospodyni, która lubi przyrządzać wypieki i je dekorować w taki zestaw podstawowych narzędzi powinna się zaopatrzyć. Oto podstawowe z nich.

Na pierwszym miejscu powinny znaleźć się wszelkie szpatułki, dzięki którym łatwiej jest modelować masę lukrową oraz tworzyć różne figurki. Tuż przy nich umieścić musimy szablony i foremki silikonowe, dzięki którym łatwiej jest przygotować figurki cukrowe.

Do narzędzi ułatwiających dekoracje z pewnością zaliczymy też wykrawarki, które wykonane są z plastiku lub metalu. Ich formy mogą być naprawdę różne. Mogą być to wykrawarki w kształcie liter, cyfr, kwiatów, płatków, liści, a także wszelkich innych wzorów.

Podobnym narzędziem są wycinaczki patchwork, które służą jednak do odciskania wzoru bezpośrednio na masie lukrowej. Tu podobnie, jak i przy wykrawarkach wybór wzorów jest ogromny.

Przy wszystkich wyżej wymienionych narzędziach pamiętajmy o tym, że mają one bezpośrednią styczność z jedzeniem. Dlatego należy zwracać uwagę na to, czy posiadają odpowiedni atest. Innych powinniśmy się wystrzegać i nie zawracać sobie nimi głowy, gdyż po prostu mogą być dla nas groźne. Zwyczajnie nie nadają się do produktów spożywczych.

Kolejnych elementem, o którym nie można zapomnieć przy dekoracji tortów, jest klej spożywczy, który jest niezastąpiony, gdy chcemy przymocować ozdoby do tortu. Taki klej możemy kupić w sklepie lub też wykonać go samodzielnie. W tym celu najlepiej jest pomieszać cukier puder z odrobiną wody. Jeśli chcemy, aby klej lepiej cementował dodać do tej mieszkanki powinniśmy stabilizator w proszku o nazwie CMC (carboxy methyl cellulose).

Przy takim asortymencie narzędzi stworzenie nawet najbardziej skomponowanej dekoracji powinno być możliwe. Wiele zależy oczywiście także od naszego doświadczenia i talentu plastycznego, ale na to niestety wpływu nie mamy.