Rodzaje barwników syntetycznych

Przygotowanie dekoracji na torty czy ciasta zmusza nas nie tylko do przygotowania odpowiednich mas cukrowych, ale także barwników, które nadają im kolorów. Barwniki możemy podzielić na barwniki syntetyczne, jak i naturalne. W tym wpisie przyjrzymy się tym pierwszym. Dowiecie się, jakie rodzaje mają barwniki, które z nich są najlepsze i gdzie można je kupić.

Jeśli mówimy o rodzajach barwników, to wyróżniamy tutaj barwniki w proszku, płynie lub żelu. Większość najbardziej chwali sobie te pierwsze, ale wszystkie mają swoje zalety.

I tak barwniki w proszku mają najintensywniejsze nasycenie, co na pewno jest niezwykle ważne. Ich przeciwieństwem są natomiast barwniki w płynie. Te są wprawdzie najtańsze, ale tutaj intensywnych kolorów nie uzyskamy. Po prostu są one pod tym względem najsłabsze. Swoje zalety mają także barwniki żelowe. Te mogą występować w pudełeczkach lub tubkach. Wówczas przypominają słodkie długopisy, które do prostych dekoracji ciast i tortów nadają się wyśmienicie.

Najlepiej barwniki kupić jest przez Internet, a skorzystać możemy z oferty internetowych sklepów z dekoracjami spożywczymi lub też serwisów aukcyjnych takich jak Allegro. Przy zakupach poprzez sieć musimy być jednak czujni. Dlatego też należy uważnie oglądać towar, który nas interesuje, bo w innym wypadku możemy się nabrać, zostać oszukani i w efekcie kupić barwniki słabsze, nienadające się do produktów spożywczych czy też bez atestów. Jeśli w związku z tym nie chcesz kupować barwników przez Internet, znaleźć je możesz w dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych. Na pewno są natomiast dostępne w supermarketach.

Pozostaje kwestia zakupu odpowiednich kolorów. Pamiętajcie o tym, że barwniki można ze sobą dowolnie łączyć niczym farby, a więc w zasadzie niezbędne są nam trzy kolory: czerwony, niebieski i żółty. Wszystkie pozostałe są ich kombinacją, a w ich stworzeniu pomoże poniższe zestawienie:

żółty+czerwony = pomarańczowy
żółty+niebieski = zielony
niebieski+czerwony (w niewielkich ilościach) = fioletowy
odrobina czerwonego da różowy
niebieski+czerwony dużo = ciemny fioletowy = czarny

Oczywiście dla własnej wygody możecie mieć więcej niż trzy kolory, ale nie jest to niezbędne.